Look up Name Initials? Picture?

Air Marshal Didar Singh Sabhikhi

Service No 4393 Branch F(N)
Date of Birth: 28 Aug 1933
Date Commissioned 17 Jan 1953 Course 6 NAV Course
Service End Retired on 31 Aug 1991
Remarks :
Promotions Gazetted
Fg Offr : 17 Jan 1954Wg Cdr : 01 Apr 1970Acting Air Cmde : 01 Oct 1979Air Cmde : 01 May 1980
AVM : 01 Jan 1985
Google the Bharat Rakshak Website for : "D S Sabhikhi"
Notes: 1) Ranks shown are substantive ranks at retirement. 2)Branch is at retirement and may not match with branch at Commission 3)Notional seniority is reflected in dates of substantive rank.

Appointments, Postings & Other Service Particulars

DatesRankUnitLocationAppointmentPhoto
- 31 Jul 1984Air CmdeAir Head QuartersDelhi Director (PS)
- AVMTraining CommandBangalore Senior Officer-in-charge Administration
01 Aug 1984 - AVMAir Head QuartersDelhi Director (Works)
29 Jun 1988 - 31 Aug 1991Air MshlNational Defence AcademyPune Commandant
 
Incomplete Information? Additions? Corrections? Please download Template File and follow instructions.

Awards and Decorations


Number of Awards: 1
 
Ati Vishist Seva Medal
AVMDidar Singh Sabhikhi4393 F(N)Award Date 26 Jan 1986Announced 26 Jan 1986
Details :

Air Vice Marshal Didar Singh Sabhiki Flying (Navigator) was commissioned in the Air Force in January 1953 and was awarded the Sword of Honour for standing first in the course. An outstanding navigator who was trained in United Kingdom for Night Fighter Operation where he stood first. AVM Sabhiki is a keen fighter bomber navigator and actively had participated in a number of operational sorties during Chinese and IndoPak Operations of 1965. After the exceptional performance in Nav School as incharge of Advance Nav Course, he was selected for deputation to EGYPT where he worked as the leader of Nav team which included 16 pilots. The team's contribution was lauded so highly that Air Marshal Hoshni Mubarak (now President of Egypt) insisted for the continued retention of AVM Sabhiki on deputation.

After an extremely successful stint as DPS, on pro√ā¬≠motion he was posted as Director Air Force Works in August 1984. During his tenure Vajra aircraft was inducted in the Air Force. By constant monitoring and effective control it was possible to meet the works services of this vital project ahead of schedule before the aircraft arrived from France. Further, with the setting up of Southern Air Command in Trivandrum many important projects had to commence in the South and Andaman and Nicobar Islands. It is to the credit of the officer that by his efficient handling all these projects are moving on schedule. To solve the problems of transportation of construction material to far flung areas and extremely long lead time taken, he introduced on experimental basis pre√ā¬≠fabricated structures, one of which has already come up successfully at Car Nicobar.

AVM Sabhiki was the Captain of the Air Force Golf Club from 1982 to 1985. During his stewardship the Club made rapid progress and not only improved its financial holdings but also nursed players to national level.

Air Vice Marshal Didar Singh Sabhiki (4393) has thus rendered distinguished service of an exceptional order.

Unit :
Reference : GoI19860126