No.1 Flight (Coastal Defence)


Date Raised : 1940-08-01 Disbanded : 1942-11-30 Location : St Thomas Mount
Redesignated 101 (Coast Defence) Flight on 1 April 1942. Flew Wapiti IIA, Hart, Atlantia, Piper Cub Coupe, Leopard Moth, Moth. Disbanded 30 Nov 1942 to become 101 (GR) Sqn.

Commanding Officers


01 Mar 41 - 28 Jun 42
Flight Lieutenant
D W Law
RAF079143
CO
Madras

28 Jun 42 - 30 Nov 42
Flight Lieutenant
J M Kentish
RAF
CO
Madras

Note: All the data available here is publicly available in the Gazette of India, published by the Indian Government, or from public domain sources, press releases about Awards and Right-To-Information (RTI) Requests. Additionally data shared by veterans is added to the page with permission. No data with respect to serving officers below the rank of AVM is displayed. Information in Gazette of India and Award citations and photographs as released by the Indian Air Force are the only details displayed.