Click here to go to Home Page
Home Personnel Navy Chiefs Admiral Jayant Ganpat Nadkarni

Admiral Jayant Ganpat Nadkarni

E-mail Print PDF

Admiral J G Nadkarni
PVSM, AVSM, NM, VSM, ADC
CNS, 30 Nov 1987 - 30 Nov 1990

Admiral Jayant Ganpat Nadkarni assumed charge of the Indian Navy, as the 12th Chief of Naval Staff, on 30 November 1987. Born in Bombay on 05 December 1931, he did his early schooling in the city and joined the Indian Mercantile Marine Training Ship DUFFERIN in 1946.

On completion of three years' of training on board the DUFFERIN, Admiral Nadkarni graduated with distinction in December 1948. He then joined the Royal Indian Navy (RIN) in March 1949 and proceeded to the United Kingdom for his initial training. He received training there, from 1949-53, during which he served on aircraft carriers and destroyers.

Admiral Nadkarni subsequently returned to India as the commissioning crew of the Hunt Class destroyer, INS Ganga. Subsequently, he specialised in Navigation and Direction and was the Navigating Officer of the cruiser, INS Delhi for over four years. He has also held command of INS Talwar and INS Delhi. In the latter appointment, he was also the Senior Officer, First Training Squadron.

His important shore appointments include Chief Instructor at Defence Services Staff College, Chief of Staff of the Western Naval Command and the Senior Directing Staff at National Defence College, New Delhi. Promoted to the rank of Rear Admiral in December 1980, he commanded the Western Fleet from May 1981 to August 1982. Promoted to the rank of Vice Admiral in August 1982, he held the post of Chief of Personnel at Naval HQ until April 1984. He was then appointed as the Flag Officer Commanding-in-Chief of the Eastern Naval Command and became the Vice Chief of Naval Staff at Naval HQ in February 1986.

Admiral Nadkarni was awarded the Vishisht Seva Medal for distinguished service in 1969, the Naosena Medal in 1977, the Ati Vishisht Seva Medal in 1983 and the Param Vishisht Seva Medal (PVSM) in 1985. He is a graduate of the Defence Services Staff College (and the Naval War College, New Port, Rhode Island. He retired from the Indian Navy after 41 years service on 30 November 1990.

Admiral Nadkarni is married to Mrs. Vimal Nadkarni and they have two sons, one of whom is a Commander in the Indian Navy. Since retirement he has settled in Pune. He was one of the founding members of the Centre for Advanced Strategic Studies, a think tank in Pune and served as its first Director for three years. He writes on defence subjects frequently in newspapers and internet magazines.

 

Copyright 2008 Bharat-Rakshak.com. All Rights Reserved. Reproduction in whole or in part in any form or medium without express written permission of BHARAT RAKSHAK is prohibited. If you have any comments, then please send them to us using our Feedback Form.